Олекотяване на маховик

Аватар
412 Racing
Потребител
Потребител

Олекотяване на маховик

Мнение от 412 Racing »

Здравейте колеги, какви са ви впечатленията от тази процедура, дали си струва и опасно ли е? Да не е като при ладите като го олекотиш и да гръмне.Другото ми питане е прави се динамичен баланс след олекотяването, трябва ли ли да се балансира с коляновия вал или само маховика?
Martin Evgeniev
Потребител
Потребител
Кара:: 2140 Д

Re: Олекотяване на маховик

Мнение от Martin Evgeniev »

И аз такъв въпрос зададох и колега ми "в 11 000 оборота ще го вкарваш ли" отговорих "НЕ" и тогава каза "НЕДЕЙ ГО ПИПА"  <alko>
Когато е лесно не е интересно
Mosko VD
Потребител
Потребител

Мнение от Mosko VD »

ето нещо
Прикачени файлове
412 mahovik.jpg
Аватар
mzeto
Член на клуба!
Член на клуба!

Мнение от mzeto »

Дери смело. После баланс само маховика. Вала не го пипаш. Моя на москвича не съм го балансирал понеже само на струг го олекотявах така си кара, на ладата е с 2 кила и нещо надолу стругован и на фреза копан него блансирах, въртя го до 7000об и няма проблеми. Това с разпиляването зависи къде и как е отнемано.  :D
Да си Москвичист, не означава да имаш Москвич, това е начин на мислене!
Аватар
412 Racing
Потребител
Потребител

Мнение от 412 Racing »

А струва ли си ? И да не би да се загуби от въртящия момент ? Ще има ли някаква разлика или просто на празен ход ще се форсира над 6000хил. оборота ?
Аватар
delux100
Потребител
Потребител

Мнение от delux100 »

Обороти ,обороти и накрая [img width=490 height=368]http://photo.qip.ru/photo/madcat-88/150 ... 742777.jpg[/img]
Аватар
412 Racing
Потребител
Потребител

Мнение от 412 Racing »

Прави се с цел по динамично изтегляне от кръстовищата в големия град, извън града ще се кара 110-120 след разработката.
indi
Потребител
Потребител

Мнение от indi »

[quote="412 Racing"]
А струва ли си ? И да не би да се загуби от въртящия момент ? Ще има ли някаква разлика или просто на празен ход ще се форсира над 6000хил. оборота ?
[/quote] Маховикът е акумулатор на кинетичната енергия.Намалявайки неговата маса,намаляваме и големината на въртящия момент.С други думи-получаваме повече ускорение,за сметка на мощност в баир.И ако със заводския маховик се движим спокойно на 4-та с 1500об/мин,то с олекотения няма да можем.Или--с олекотения, ДВГ ще трябва да поддържа по-високи обороти при движение,отколкото със заводския,което ще се отрази на ресурса на мотора.През 80-те год. маниаците,участващи в ралита, олекотяваха маховиците не само чрез престъргване, а и чрез пробиване на отвори в тях.Така олекотени,Жигулите ставаха като ракети,но пък издържаха /а понякога и не/ само едно състезание--около 300 км,заедно със специалните етапи.
Бошнаков
Член на клуба
Член на клуба

Мнение от Бошнаков »

Големината на инерционния момент на маховика няма нищо общо с въртящия момент на двигателя, не заблуждавай непросветените. Маховиците са тежки единствено с цел по-лесно потегляне и донякъде да изравнят неравномерността на въртящия момент от "малкото" на брой цилиндри. Последното щади и колелата на скоростната кутия.

Една малка подробност - инерцията на колата приведена към въртеливо движение на маховик е в пъти по-голяма от тази на маховика на самия двигател. При една нормална кола неговото олекотяване не води до очакваните космически резултати.
Ретро фен 8-)
ALEX
Член на клуба
Член на клуба

Мнение от ALEX »

Съгласен съм с Бошнаков. Маховика акумулира, но не генерира въртящ момент. Според мен комбинацията от олекотяването в нормални граници, като цяло на всички въртящи и движещи се части би имало положителен ефект в градски условия. За извън градско... трябва да се работи върху генерирането на въртящ момент, а не в неговото му акумулиране :)
Аватар
412 Racing
Потребител
Потребител

Мнение от 412 Racing »

До тук ясно. И да го олекотя ефекта няма да е '' Ебах мааму, как зима да върви''. Другото ми питане към '' Просветените'' е с олекотяването на железата по мотора увеличава ли се кпд-то му ? Пример: В момента слагам чисти бутала, който са по тежки от дефорсираните с 37грама, резнах малко от противотежестите отдолу на биелата и им направих баланс, от там с олекотяване на маховика, шлайфане на главата и малка заигравка с всмукателните и изпускателните отвори ще има ли малко по голям процент на кпд или не ?
Аватар
delux100
Потребител
Потребител

Мнение от delux100 »

Неблагодарна работа е атмосферния тунинг , от цялата работа 4-5 коня ако си дигнал ще е добре .Мотовилката и отгоре може да я осакатиш но внимай като я режеш/шлайфаш да не е прекелано дълго и да се получи прекомерно загряване което да доведе до деформации.Имам бутала на Дружба от 331 двг. купувани нови от завода 2011 г. който са по леки от  оригиналните и буталния болт е по-къс.Степента на сгъстяване им е 9.5 и най-вероятно я караш на газ и не би трябвало да имаш проблеми.
indi
Потребител
Потребител

Мнение от indi »

[quote="Бошнаков"]
Големината на инерционния момент на маховика няма нищо общо с въртящия момент на двигателя, не заблуждавай непросветените. Маховиците са тежки единствено с цел по-лесно потегляне и донякъде да изравнят неравномерността на въртящия момент от "малкото" на брой цилиндри. Последното щади и колелата на скоростната кутия.

Една малка подробност - инерцията на колата приведена към въртеливо движение на маховик е в пъти по-голяма от тази на маховика на самия двигател. При една нормална кола неговото олекотяване не води до очакваните космически резултати.
[/quote] Като че ли говорим за различни неща.Аз пиша за "въртящ" момент а не за "инерционен". В първата част казваш същото като мен,но с други думи,а именно--"""Маховиците са тежки единствено с цел по-лесно потегляне и донякъде да изравнят неравномерността на въртящия момент от "малкото" на брой цилиндри"""което "става" чрез акумулираната енергия. Втората част на коментара ти,няма отношение към моята теза.
indi
Потребител
Потребител

Мнение от indi »

[quote="ALEX"]
Съгласен съм с Бошнаков. Маховика акумулира, но не генерира въртящ момент. Според мен комбинацията от олекотяването в нормални граници, като цяло на всички въртящи и движещи се части би имало положителен ефект в градски условия. За извън градско... трябва да се работи върху генерирането на въртящ момент, а не в неговото му акумулиране :)
[/quote]Никъде не пиша термина "генерира", а "акумулира". Има разлика, нали?Съгласен съм напълно с последното изречение от поста ти.
Бошнаков
Член на клуба
Член на клуба

Мнение от Бошнаков »

[quote="indi"]
Намалявайки неговата маса,намаляваме и големината на въртящия момент.С други думи-получаваме повече ускорение,за сметка на мощност в баир.И ако със заводския маховик се движим спокойно на 4-та с 1500об/мин,то с олекотения няма да можем.Или--с олекотения, ДВГ ще трябва да поддържа по-високи обороти при движение,отколкото със заводския,което ще се отрази на ресурса на мотора.
[/quote]

Честно, вярваш ли на това, което си написал?

И за да не спамя, понеже в горните два поста отново не се каза нищо ще добавя. Най-простия и достъпен начин за повишаване КПД на двигателя е увеличаване степента на сгъстяване. Оригиналния форсиран мотор е със степен 8.8. Сваляйки 1мм от главата става на 9.7, имаше таблици тука нейде. Аз карам на толкова и на бензин нямам проблеми. На газ сигурно и още ще поеме. Другото основно нещо, което спъва 412 да върви е смукателния колектор. Ако той се замени с друг и евентувално друг/и карбуратор/и ефекта ще е осезаем. Много е важно също двигателя да смуче студен въздух пред радиатора.
Ретро фен 8-)
Публикувай отговор