-входния и изходен щуцери за подгряващата течност 7 ;
-винт 2 за регулиране на тихите обороти в динамика ;
-винт 3 за регулиране на началното ниво на пропуск на газ,осигуряващо надежден запуск на двигателя ;
-4 - изход газ ;
-електромагнитен клапан 5,осигуряващ защитата от неконтролируемо изпускане на газ ;
-входен щуцер 6 на газовото гориво ;
-притягащи болтове 8 ,затварящи обема на подгряващата течност чрез капака 1 и уплътнителната гарнитура 19 (фигура 2).
Особеност на този РИ е закрепването на входните щуцери 7 чрез притягаща планка 11,което ги прави лесно заменяеми.На фигура 2 обема на подгряващата течност е означен с 12.Както се вижда регулировъчният болт 2 преминава през този обем през отвор 13 и се уплътнява от гарнитурата 19.От фигура 2 се вижда профила на входния канал на газта 14,започващ от щуцера 6.На този канал е оформено гнездото 15 на електромагнитния клапан 5,както и гнездото на регулировъчният винт 3,който пропуска някакво количество газ през щуцер с тръбичка 23 (фиг. 4) към изходът 4.На фигура 2 е представен и електромагния клапан 5 в разглобен вид.Неговите съставни части са бобината 16;корпус - щуцер 17 и стебло с пружина 18.
Анализирайки работата на РИ ще използваме фигури 3 и 4 където той е представен с отворен капак.Ясно се вижда,че камерата за високо налягане 24 е оформена вътре в камерата за ниско налягане 29.На входа на камерата се монтира лоста за високо налягане 22,който се закопчава към мембраната за високо налягане 26.Цялата камера се затваря от мембраната 26 и капака 21 под който се монтира пружината за високо налягане 25.Характерна особеност тук е оформянето на леглото на клапана за ниско налягане 20 в капака 21,с което се избягва необходимостта от дълъг канал между високото и ниско налягане.Освен това регулиращия болт 2 преминавайки през отвора 13 достига до опора 2а в капака 21,явяваща се основа на регулиращата пружина 31 под лоста за ниско нялагане.Така винта 2 регулира индиректно натягането на лоста 30,но без допълнителни рамена.Надеждната изолация на този винт,за да няма проникване на газ с високо налягане към подгрявания обем и към камерата за ниско налягане се осъществява от гарнитурата 19 и мембраната 26,които плътно се притискат към оформените повърхности в корпуса от съответните капаци.
Областа на ниско налягане 29 (работната камера) се затваря чрез мембраната 32 и капака 33.В капака са оформени отвор 28 за закрепване на целия РИ и балансен отвор 27.И така става ясно,че това е един РИ с едностранно разположени степени на редукция и вътрешен баланс,а подгряващия обем е разположен от другата страна на корпуса.
Недостатък на този РИ е разполагането на електромагнитния клапан 5 на входа на газта 6,а не между първа и втора редукционни степени,което води до често клеясване по време на неговата експлоатация.
В заключение това е един много добър в експлоатацията и с добра ремонтопригодност РИ.
Трябва да се обръща внимание на регулировките в РИ :
- винт 3 осигурява начален пропуск на газ,с цел лесен запуск на двигателя,т.е. гарантира тихите обороти до около 400-500;
- винт 2,регулира натягането на пружината 31,осигуряващ баланс между засмукването на двигателя и атмосферното налягане,приложени върху мембрана 32,но в динамичен режим,т.е. това е така да се каже фино регулиране на тихите обороти.
Накрая да отбележим,че на пазара съществува точно копие на този РИ с наименование LONGAS с неизяснен произход.В него липсва регулировъчния винт 3.
-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --
Статията е от списание "АвтоГАЗ" инж.Димко Димов