смяна лагер

Аватар
тоби123123
Потребител
Потребител

смяна лагер

Мнение от тоби123123 »

колеги как се сменя лагер на първичния вал на скоростите че май има голяма хлабина и вала се клати с около 5мм  на москвич 408
Аватар
Asen Martinov
Член на клуба
Член на клуба

Re: смяна лагер

Мнение от Asen Martinov »

Здравей колега.
Ако четвърта не излиза,не се занимавай,защото това са признаците на много износен лагер на първичния вал.Повечето пъти част от луфта идва от леглото на кожуха на ск.кутия спрямо лагера и като сложиш кутията на място той се притиска от камбаната.За смяната на лагера ще трябва да разглобиш цялата кутия и ако не си го правил те съветвам да си спестиш главоболията.При Москвича нещо работи ли-не го закачай :) Да не говорим,че новия лагер няма да го знаеш дали е читав и да не стане след някой друг километър пак да си върнеш стария.Провери луфта като придържаш лагера към кожуха,ако случайно нямаш луфт между лагера и кожуха,5мм не са чак толкова голям луфт,защото предната част на вала лагерува в маховика!Провери сепаратора на лагера,съчмите и леглата за надиране и паднала циментация и ако всичко е наред,слагай новата вилка с един нов коксов лагер и сглобявай ;) Ако започнеш с отваряне на кутията ще видиш още неща които няма да са наред и се започва ходене по мъките(казвам го от опит).Ако все пак се решиш да я отваряш ще ти съдействам с идеи как да стане най лесно :)
Успех в начинанието колега  <alko>
Асен Мартинов.Почитател на марката Москвич
boro s moskvicha
Потребител
Потребител

Мнение от boro s moskvicha »

Огледай го как се клати и от къде се клати.То и на коча се клати,ама..... :D
Ако забележиш че лагера се движи или превърта на първичния,то може да го извадиш без да разглобяваш кутията. Достатъчно е да извадиш малката зегерка и лагера излиза <alko>
[img width=640 height=480]http://media.snimka.bg/8544/023342383.jpg?r=0[/img]
Аватар
Asen Martinov
Член на клуба
Член на клуба

Като цяло идеята е много добра и мислех да я дам като вариант,но вероятността лагера да излезне лесно е или със скоба която влиза в прорязаната част на лагера,или оста на първичния вал да е с намален диаметър,защото ако всичко е наред,не можеш просто да дръпнеш лагера и той да излезне на ръка,защото лагера е набит в остта с преса или скоба,тоест(остта е с една идея по дебела от вътрешният диаметър на лагера!Може би с нагряване би станало,но аз лично не бих пробвал.Боро,разкажи по подробно за процеса на сваляне(да не би предишният лагер да е бил блокирал и да е започнал да превърта в остта и за това лагера да е излезнал леко.Аз лично съм разглобявал и успешно сглобявал доста ск.кутии,включително и тази с която съм в момента и при нито една,лагера не е излизал без скоба и за това ми стана толкова интересно  <alko>
Методи Кръстанов
Член на клуба
Член на клуба

Мнение от Методи Кръстанов »

Аз пък досега не съм срещал лагер които да не излиза на ръка. По принцип само се маха зегерката. Самия вал има няколко милиметра ход напред назад и като се поразклати или почукне малко лагера започва сам да излизиза заедно с вала. Като излезе малко напред с една отверка се подхваща под голямата зегерка да не се мърда и се почуква по вала да се върне назад. Няколко пъти така и лагера сам излиза.

[img width=360 height=480]http://media.snimka.bg/s1/5617/037478598.jpg?r=0[/img]
boro s moskvicha
Потребител
Потребител

Асене,Методи го е описал как става ваденето.Малката зегерка вероятно се вади със зегер клещи,но аз ползвам чука и една метална отверка за разтварянето и.Обикновено става след няколко опита понеже зегерката превърта по оста,а то и не е стоманизирана зегерка както голямата,а просто няква мека тенекия която после свивам с тръбния ключ.
Учудващо беше при смяната на въпросния лагер че магазинския който щях да купувам имаше повече луфт от този който щях да сменям.За целта ползвах стар лагер от ос дорник която ползвам при смяната на съединителя.
[img width=640 height=480]http://media.snimka.bg/8544/023342384.jpg?r=0[/img]
Аватар
Asen Martinov
Член на клуба
Член на клуба

Аз го поставям и махам по този начин защото не съм фен на чука специално при ск.кутия,а и може би защото слагам нови първични валове и лагери,винаги влизат с голямо усилие.Боро,Методи,вашият начин е много добър и се радвам,че зачоплихме темата,защото по този начин,не само помагаме на колеги в нужда,а и един на друг.И аз съм попадал на нови лагери с по голям луфт от на оригиналния,но намерих няколко истински и ги накупих всички  <hihi> За свалянето разбрах идеята,но после при поставянето на новия лагер как успявате да го набиете докрай без да пострада нищо в кутията?Може би не слагате големия шлиц,набивате до дупка и след това издърпвате вала и слагате големия шлиц,както и малкия,или има друг начин?
Прикачени файлове
20151115_200237.jpg
20151115_195735.jpg
20151115_194802.jpg
20151115_194510.jpg
boro s moskvicha
Потребител
Потребител

Асене с тебе сме се чували по телефона и знам че начина ми на монтиране на лагери няма да ти хареса,но аз по принцип лагери винаги набивам с едно парче тръба било то 1/2,3/4, 1" и т.н.т.Сега се поразрових за едни снимки за преправяне или по скоро премахване на иглите в задната част на първичния вал и монтиране на цял иглен лагер,но нещо не намирам снимките.Имаше с  преправяне и подмяна на семеринги,втулки и др. ,но попаднах на едни снимки подобни на твоите и това което Методи е описал.  <alko>
Прикачени файлове
kpp2126-kpp2126-99.jpg
kpp2126-kpp2126-98.jpg
kpp2126-kpp2126-97.jpg
kpp2126-kpp2126-96.jpg
kpp2126-kpp2126-95.jpg
kpp2126-kpp2126-94.jpg
Публикувай отговор