Антикорозия

6traka
Потребител
Потребител

Re: Антикорозия

Мнение от 6traka »

моето мнение е.добре да се почистят местата за обработка с шкура ,флекс телена четка в зависимост от нуждата след това да се намаже с преубр. ръжда по горе видях вюрт да отличен е след изчакване да изсъхне намазвам с миниум,грунт или някаква антикорозионна боя, след това черно или бяло боди (антикор) наистина става бетон.  а за някои по деликатни места недостъпни за третиране изгоряло масло(вътре по праговете)
Аватар
dino412
Потребител
Потребител

Мнение от dino412 »

[quote=""Ралчев10""]
Аз за запълване на праговете използвах пяна преди 4 години. Първо добре почистих доколкото може праговете и докъдето стигнах ги намазах с миниум. Дава много добър резултат - каквото запечатах видимо не е мръднало. Върху нея можеш да си слагаш кит и да боядисваш ако ти се играе. Маслото за стари пробити прагове не става щото веднага изтича а влагата и мръсотията си прониква. Пяната се разширява и всичко запълва и уплътнява и е евтина.
По въпроса за вътрешната корозия мога да кажа за москвичите модел 2141/12, че в Ловеч много калпаво са ги правили и от вътре лапарината няма никва антикорозионна защита в много ключови участъци, като праговете например. Освен това вода прониква в купето лоради лошо система на оттичане и там трябва да се взимат допълнителни мерки.
[/quote]
С тая пяна си разказал играта на колата.Пяната е хигроскопична и поема влагата и от въздуха даже да не говорим за минаване през локва или каране в дъжд и я задържа много по-дълго време а метала ръждясва точно от това.За сега нямаш проблеми защото пяната държи но ако качнеш на някой бордюр прага е много възможно да замине с половината душеме.Това с пяната го правят само автоджамбазите и мързеливите менте майстори да вземат парите и после клиента си троши главата.
Помни,че професионалистите създадоха Титаник а Ноевия ковчег го скова аматьор.
Аватар
dino412
Потребител
Потребител

Мнение от dino412 »

Е тия момчета понеже карат предимно в калта и им трябва добра анти корозионна защита мисля че има какво да се научи от Тях.
http://www.offroad-bulgaria.com/forumdisplay.php?f=174
Има доста полезни теми.Прегледайте хубаво.
Frysco
Потребител
Потребител

Мнение от Frysco »

Да не го беше давал по добре тоя линк.Там общо взето всичко описано дотук в темата е отречено.

Боди-999 е уплътнител за заварки и застъпки.Не е предназначен да се нанася на голо.Не е подподова защита.
Боди-930 е битумно подподово покритие.Налага се да се смесва с еластификатор, понеже се напуква с времето.
Боди-910 е акрилатно подподово покритие.

Маслото е предназначено за предпазване на триещи се повърхности от задиране.

Така, за подподови защити, общо взето, всичко си е до собственик, но такава дето да намажеш и да забравиш, няма.Синтетичните издържат повечко, но са най скъпи.
За кухините се ползва парафин.За повърхнини които не са директно атакувани от камъчета, има смески от битум и парафин.Те стават и за подподово, но не е добре да са самостоятелно нанесени, понеже прахта, камъчетата я свалят много лесно.
За снадки на детайли най добри са полиуретановите пълнители, може и лепила.
За гола ламарина-активни грундове.Цинков грунд (цинга, мр.цинк и тн също спадат в това число) или фосфатен (уошпраймър примерно).Преди заваряване на детайли, е добре да са обработени предварително.
Аватар
bat_mial
Потребител
Потребител

Мнение от bat_mial »

Сори за оффтопика ама ти от кога си член, пък и пишеш тук бе Радославе?
Да караш АЗЛК не е просто хоби
Аватар
dino412
Потребител
Потребител

Мнение от dino412 »

[quote=""Frysco""]
Да не го беше давал по добре тоя линк.Там общо взето всичко описано дотук в темата е отречено.
[/quote]
Ами като нямаше и едно смислено мнение в тая тема.............
Аватар
московчанин2140
Глобален модератор
Глобален модератор

Мнение от московчанин2140 »

[quote=""bat_mial""]
Сори за оффтопика ама ти от кога си член, пък и пишеш тук бе Радославе?
[/quote]

bat_mial-e, недей с лошо.....малко познаваш хората мисля, пък и Радо е дал полезна информация, така, че няма нужда от реплики ......извинявай, ама тук всеки е добре дошъл, щом е с добри намерения....
Все великие! Все гениальные! А ракию выпить не с кем
Аватар
bat_mial
Потребител
Потребител

Мнение от bat_mial »

За съжаление е ..................

Мод: Изтрито: написаното не е по темата,  и правене на персонални оценки на други пишещи във форума!!!!
Последно промяна от bat_mial на Вто Яну 03, 2012 10:14 pm, променено общо 1 път.
Да караш АЗЛК не е просто хоби
Frysco
Потребител
Потребител

Мнение от Frysco »

Съжалявам че звучи заядливо, не е нарочно.Дори не съм го писал с яд, а по скоро бях малко удивен от писаното в темата.Но не съм имал за цел да се заям, аз сравнително отскоро почнах да се образовам по темата и да пробвам това онова и реших да споделя каквото знам.

Има и доста други продукти които не съм изпробвал, но общо взето по колите, които специално нас ни интересуват-по старото поколение има тея неща-активен грунд на голата ламарина, пълнител за снадките на неподвижните елементи на купето-калници, греди, колонки, панели... , грунд пълнител (грундфюлер, филер... често се бърка със шприц кит, всъщност течния кит е друго нещо) и боя.За отдолу са ползвали синтетични подподови защити.За кухините-парафин.
Фосфатния грунд може да се подмени с цинков и ще има положителен ефект, колата ще е по държелива на корозия.Недостатък е че цинковия е доста скъп, а и има продукти които не са добри.

Би ми се искало да си направя повече експерименти :)
stan2140d
Потребител
Потребител

Мнение от stan2140d »

И аз преди имах проблеми със ръждясването (една, две или най-много три години след обработката и избиваше ръжда (става въпрос за Варна - влажно/солен въздух). Научих едва преди няколко дни с много четене и голяма доза късмет, че на практика не сме правили каквото трябва главно по инфото на един гениален руснак фен и химик.
Инфото е синтезирано от мен и е към всички, дано да Ви помогне (постнах го и в страница ни и във "фейса")

Правилната антикорозионна обработка трябва да представлява следното:
1. Почистване локално на корозиралото място с телена четка или ламелна шкурка с машина или поне на ръка (телената четка повече замазва)
2. Обработка с ръждопреубразувател (по-долу ще публикувам и рецептата за качествен ръждопреубразувател на ценният руснак)
3. След 24 часа - измиване на обработеното място с вода
4. Подсушаване
5. Обезмасляване
6. Грундиране с двукомпонентен реактивен грунд (в краен случай може и с двукомпонентен епоксиден грунд)
7. Боядисване поне 4 "ръце", като даже и сребърният феролит е доста добро и достъпно решение.

Ето и рецептата на гениалният руски химик и фен:
Простой, но эффективный рецкпт преобразователя ржавчины:
1. Ортофосфорная кислота H3PO4 - не более 24% от массы всего раствора
2. Вода дистилированая H2О - 25-26%
3. Бутиловый спирт (н-бутанол) C4H9OH - 25%
4. Этано́л (эти́ловый спирт) C2H5OH или CH3-CH2-OH - 25%
после применения желательно смыть

етанолът в рецептата можел да се замени с изопропанол

П.П. Материалите от които синтезирах инфото са от форума на Офроуд България и от натрупани те от мен данни и опит и от други места.

П.П.2. В следващият ми пост има известна актуализация в технологията, съгласно новопостъпилите (вчера) данни - оставям и този пост за всеки случай
Последно промяна от stan2140d на Съб Апр 13, 2013 1:49 am, променено общо 1 път.
Kolumbieca_21412
Потребител
Потребител

Мнение от Kolumbieca_21412 »

Дали ще има някаква файда от тази рецепта против ръждата?
Аватар
dino412
Потребител
Потребител

Мнение от dino412 »

Използвам Български от Горна Оряховица преобразовател на ръжда и Съм много доволен.Има и на една Пловдив-ска фирма но е страшно слаб и почти няма ефект.А цените са еднакви.
Прикачени файлове
IMGP5689.JPG
stan2140d
Потребител
Потребител

Мнение от stan2140d »

Рецептата, която дадох в предният си пост за ръждоперубразувател на култовият руснак е добра.
А вчера разпитах една мацка, която се  занимава с бои и антикорозионна обработка към 20 години вече, та тя ми каза, че истината според нея е следната (и ще допълня малко с натрупаните досега от мен данни и опит) :

Правилната антикорозионна обработка трябва да представлява следното:
1. Почистване локално на корозиралото място с телена четка или ламелна шкурка с машина или поне на ръка (телената четка повече замазва)
2. Обработка с ръждопреубразувател (по-горе публикувах и рецептата за качествен ръждопреубразувател на ценният руснак)
3. След 24 часа - измиване на обработеното място с вода
4. Подсушаване
5. Обезмасляване
6. Грундиране с двукомпонентен "Уош Прайм" (прайм=грунд) - та той реагирал химически с желязото и се захващал стабилно за него, но върху него боя не хващала и задължително трябвало да се грундира върху него с някой от изброените по-долу грундове
7. Грундиране с двукомпонентен епоксиден грунд, или двукомпонентен акрилен грунд или еднокомпонентен алкиден грунд - съответно се използва грунд с основа, като на боята, която мислим да положим по-късно (мацката не е чувала за двукомпонентен реактивен грунд - та май това засега отпада)
8. Боядисване поне 4 "ръце", съответно с боя с основа като предходният грунд - тя препоръчва двукомпонентни акрилни грундове и бои след уош прайма (а изпитано от мен в случай, че решите да минете "тънко" - най-евтини се оказват грундовете и автоемайл лаковете на алкидна основа -> една "ръка" грунд, две "ръце" сребърен феролит (доста бавно съхне, но си заслужава) и накрая 2 или 3 "ръце" алкиден автоемайл лак с нужният цвят - преди бях ползвал "Алкидем" на "Боди")
П.П. Мацката каза, че никой от много години насам не ползва за фабричното боядисване на колите материали на алкидна основа.
Последно промяна от stan2140d на Съб Апр 13, 2013 2:04 am, променено общо 1 път.
Аватар
dino412
Потребител
Потребител

Мнение от dino412 »

stan2140d мацката много правилно Те е насочила явно си разбира от работата.

Сега ще споделя и моя опит за борба с ръждите, който също датира от времето на фараоните с който си пиехме бирата и гонехме мацки на младини.
Та сега сериозно по въпроса.Аз процедирам с ръждите по следния начин:
При лека (повърхностна) ръжда:
С телена четка (желателно първоначално на ръка а след това на дрелка или флекс) се почиства хубаво мястото докато се покаже чист лъскав метал.След това се обработва мястото с шкурка 80 100 или 120 докато метала добие блясък и ръждите изчезнат.След това оголения метал хубаво минавам с с един два слоя преобразовател на ръжда и оставям за час два.След това време минавам повторно и оставям за 24часа.След като минат 24часа обработеното масто минавам леко с шкурка 120.По тоя начин надрапвам повърхността за следващия слой който ще полагам и в същото време премахвам филма получил се от преобразователя върху метала и пречещ на последващата обработка.
Последващата обработка е два-три слоя оловен миниум разреден с ленен безир(при липса на такъв може и директно грунд за черни метали) върху който нанасям също два три слоя грунд за черни метали.Всичко това покривам с два-три слоя сребърен феролит.Най-отгоре нанасям боята или ако е под или подкалник покритие на гумена или битумна основа.
За по-дълбоки ръжди или така наречената проникваща корозия.................... в следващия пост че ме заболяха старите кости.  <alko> <alko> <alko>
stan2140d
Потребител
Потребител

Мнение от stan2140d »

Е, не си чак такъв "дъртанян", ама ха !  :D
А, че мацката си разбира от работата е ясно, иначе нямаше да я цитирам тук.
Технологията ти не е лоша, но част от няколкото ти начални етапа са излишни. Няма нужда да обработваш много пъти с ръждопреубразувател, ако последният е добър (на мен ми дадоха един произведен в химически завод за лична употреба - разкошен е, но като свърши ще си направя по рецептата на култовия руснак). Според гениалният руснак пропускаш и фазата с измиването и обезмасляването. А после няма нужда да грундираш няколко пъти. Един е достатъчен или най-много 2 (ако първият е уош прайм) и върху него нормален едно или 2 компонентен. Основната цел на грунда е по-добро захващане на следващите покрития, а няквата антикороционност е бонус (той си е по-порест). Иначе за сребърният феролит съм съгласен - вероятно е най-евтиното, наистина добро и трайно покритие за употреба на открито в борбата с ръждата.
П.П. Не чете ли внимателно какво писах по-горе ?
Публикувай отговор