Залепнал съеденител

hibernate
Потребител
Потребител

Залепнал съеденител

Мнение от hibernate »

Колеги здравейте,
Да ви разкажа моите неуспешни опити за отлепяне на съеденителя след 1 година престой в гаража на 12-ката.
Четох темата от другия форум (който май не се използва), видях за стойките, качих я, паля на втора, на трета, газ и спирачка и нищо не се случва. После я свалих и паля директно на втора и лашкане напред-назад, после и на задна го правех, даже давах едновременно газ и спирачка и нищо не се случва. Не ще да отлепи и това. Някакви други идеи?
Аватар
MiG-23
Администратор
Администратор

Re: Залепнал съеденител

Мнение от MiG-23 »

Разглобявай. Ако е с коксов лагер от опит ти казвам че ще го раздробиш така и така или иначе и да го отлепиш пак ще разглобяваш... Разглобиш ли сменяй феродовия диск поне - пак от опит - има някакво много долно старо феродо дето залепва и след много малко престой...
Москвич 2140 УЗАМ 3317 1.7
hibernate
Потребител
Потребител

Мнение от hibernate »

А каква марка бихте ме посъветвали да търся?
Аватар
MiG-23
Администратор
Администратор

Мнение от MiG-23 »

В зависимост от състоянието и километрите на автомобила - бих те посъветвал ако още си е с оригиналния съединител и е здрав да наковеш феродовия диск с ново феродо. Тук в Пловдив го правят и слагат феродо за феродов диск на БМВ - с малко по-голям диаметър е. Доста колеги карат така. Дори и да имаш стар нов феродов диск пак му смени феродото. Слагаш си същия притискател - пак казвам ако е читав и сменяш лагера с търкалящ (продават се), а не с коксов както е в оригинал. Иначе лично имам плачевен опит с нови притискатели, взимани "някога от Мототехника", както и с доста от новите комплекти по магазините. Ако няма кой да ти кове феродото мога да го занеса тук да ти го направят, като си платиш майсторлъка и еконта в двете посоки. Феродото с работата излизаше около 25-30 лв (по спомен забравил съм вече)
Последно промяна от MiG-23 на Сря Сеп 28, 2016 10:25 am, променено общо 1 път.
hibernate
Потребител
Потребител

Мнение от hibernate »

На 70к е колата, и май няма смисъл коването, защото е сменян съеденителят преди няколко години. Ако ще свалям трансмисията няма ли да е по-добре да взема комплект лагер, притискател и феродов диск? Гледам за 120 лева има к-т Начало, те стават ли?
Аватар
MiG-23
Администратор
Администратор

Мнение от MiG-23 »

Такам ... моя е на 80 000 и направих тая процедура преди около 5000 км и всичко е ОК. Събрах го с оригиналните компоненти които ти казах. Относно новите комплекти... да пише който знае.
d_stoi4ev
Потребител
Потребител

Мнение от d_stoi4ev »

Нов комплект бях купувал преди година и малко - не съм доволен че тресе при потегляне, няма го плавното тръгване при нормални обороти - тресе и блъска яко. Тръгвам с повече обороти сякаш съм с керамичен съединител - тогава е по-поносимо тресенето.
Съединител к-т 412 DK - това е което имаха- и него взех, за к-т на Начало нямам наблюдение.
П.С. аз не бих поръчал нови преди да видя какво е състоянието на тези които са на колата.
Другия ми Москвич който взех не бе каран 8 години  на 94к километра, оправих му двете помпи на съединителя и сам си се раздвижи.
hibernate
Потребител
Потребител

Мнение от hibernate »

А и аз правех помпите, бяха тотален блокаж и двете. Само дето не очаквах, че и съеденителят ще е слепнал :) Ако ще го отварям, ще видя поне лагерчето да сменя. Благодаря за съветите.
Аватар
MiG-23
Администратор
Администратор

Мнение от MiG-23 »

И феродото! Ял съм го тоя... залепнало ли е веднъж след само година пак ще залепне.... феродото е скапано, а самия диск може да е хубав...
Аватар
KOKLEV
Член на клуба
Член на клуба

Мнение от KOKLEV »

[quote="hibernate"]
А и аз правех помпите, бяха тотален блокаж и двете. Само дето не очаквах, че и съеденителят ще е слепнал :) Ако ще го отварям, ще видя поне лагерчето да сменя. Благодаря за съветите.
[/quote]

Аз си прецаках скоростната кутия от зор да го отлепя преди години...когато сложих един с бяло феродо и много миришеше....накрая се отлепи като лиснах една кофа вода от горе на маховика...ама това го направи на студен мотор....
Иначе за новите съединители...на 2140 съм с "триал"притискател и "начало" феродо..откакто залепна стария феродов започна да тресе като загрее, не много ама тресе....мислих си че е от феродовия...да ама не... Притискателя е много корав "триал" за мен не са хубави, и феродовите също.
Иначе феродовия "начало" държи не мирише не залепва към 18 000км го карам не е променил хода....за мен на "начало"
роботите не са лоши...Имам и нов притискател "начало" който ще сложа лятото да видим дали ще притриса така...
На 2141 бях с ДК притискател и лагер.....и феродо на колегата от горния пост...15 000км свалих го защото излезе една демпферна пружина,и то заради самия диск че няма предпазните планки или как да ги нарека, да не излизат пружините...феродото не беше чуло да се износва, притискателя не тресеше ама беше много корав и той....лагерите ДК поне за 2141 НЕ СТАВАТ. Понеже работата беше малко на зор сложих каквото намерих в магазина притискател "LUK" и феродов "начало" никакви проблеми....да видим колко км ще изкара феродото аз минавам около 20 000км на година с него...
Иначе най-добре да си наковеш някакво читаво феродо на читав диск.
П.С.
Обаче съм решил да пусна тема с части където не стават..щот има и други работи и правим "упражнението на малоумника" сваляме съединител по 2 пъти в година ако не знаеш кво да сложиш.....примерно... не е само той....
Дано съм бил полезен с моя опит.
Поздрави!
Методи Кръстанов
Член на клуба
Член на клуба

Мнение от Методи Кръстанов »

Да си кажа и аз имам доста опит със залепнали съединители. Даже имам един дето всеки месец ми залепва, като не се кара. За отлепянето - най ефикасно е паленето на скорост след което натискане на съединителя и даване на газ. На трета и четвърта предавка се отлепя почти веднага. Обаче гумите не трябва да са във въздуха, ами трябва да е на ход. Ако е в гараж и не може да мърда опитите за отлепяне почти винаги водят до повреди. Тогава лично аз давам газ, натискам съединител и спирачка и рязко включвам задна, защото е без синхронизатори и риска от повреди е по малък. Винаги има ефект, ако не от първия път, става от втория, но не го препоръчвам, само в крайни случай, като гумите пак трябва да са на земята.  Относно видовете съединители и лагерите, мислех че тресенето идва от самия диск или от притискателя. Обаче си направих един експеримент и на тресящ съединител смених въртящия се лагер с коксов. И тогава се случи чудотото - тресенето изчезна. И се замислих, че щом оригинално е с кокс, явно е имало защо. След това на друг москвич пак смених съединител и пак сложих коксов лагер - няма тресене, няма нищо. По принцип и аз не харесвам коксовите, но дали стана случайно или не, с тях съединителите не ми тресат.
ALEX
Член на клуба
Член на клуба

Мнение от ALEX »

Аз също бях с Триал. Взех го втора ръка на малко км , аз го покарах от 20-30 000 и почна да тресе... Сега съм с Начало , за сега е добре. Феродото нее цяло ами на едни ромбоиди да кажем, оттам идва по-малко контактна площ и нз дали заради това, но ми се струва, че буксува малко по-лесно при по-бавно отпускане на педала. Може именно и заради това пък да не тресе... знам ли и аз  :)
hibernate
Потребител
Потребител

Мнение от hibernate »

Благодарение на един колега от бранша успяхме да го отлепим след много мъки и лашкане(накрая стана като я дръпнахме с друг москвич и на 4-та успя да отлепи), но не работеше както трябва, беше все едно на полусъеденител и не искаше да сменя хубаво скоростите. Та махнахме кутията, сменихме лагера и феродовия диск (с оригинални). Сега всичко е ок, като нов е  :D Благодаря на отзовалите се колеги :)
Аватар
Zarankov
Член на клуба
Член на клуба

Мнение от Zarankov »

По отношение на "въртящия" лагер, вероятно не е бил измислен през далечната 1967 за М-ч 412, преди около 20 години понеже на моя 2140 падат оборотите при натиснат съединител( всеки от вас знае по една причина), ме посъветваха да заменя коксовия с въртящ, споделих с баща ми, и той ми извади из под задната седалка на Москвича въртящия и ми заяви:
Този лагер го имам от години, но никога няма да го сложа! Попитах: Защо?
- Защото се износва претискателния диск прекалено бързо и започва да тресе при потегляне. Кокса бързо се износва ,но до сега не знам какво е да тресе съединител.
Има много неща които през годините са изпробвани, но за съжеление по настоящем доста често трябва да се открива "Топлата вода"  от нас сегашните ползватели на автомобилите Москвич!
Поста ми е малко "спомени от миналото".
Последно промяна от Zarankov на Нед Окт 02, 2016 7:55 pm, променено общо 1 път.
2140-1979
Публикувай отговор