Москвич 412 '71

Забавления, снимки, видео, поздрави, хвалби, новини за сайта, отдел чистота и др.
Ne6tosmisleno
Потребител
Потребител
Кара:: 412 '71

Re: Москвич 412 '71

Мнение от Ne6tosmisleno »

m_g написа: Пон Дек 13, 2021 4:18 pm Аз обаче бих пробвал да го вкарам в пътя на бензин.
Помпа... Помпа се купува нова и поне два броя. Една се слага на мотора, а втората се държи за резерв в багажника. Един път ще закъсаш - слагаш нова и караш, иначе става тъпо. Същото се отнася и за бобина, палец, кондензатор, капачка (или направо цяло делко), свещи, маркуч за бензин, спирачни цилиндърчета и предни маркучи, течност, масло за двигателя...
За жалост това е основната причина да се реша да правя колата сам, явно ще трябва да я познавам добре предвид качеството на изработката на доста оригинални и афтърмаркет части.

Газ няма да има, надявам се колата да стане за съботно неделни разходки, участие в ретро евенти и дай боже някое ретро преходче. Определено няма да ми е основна кола, че да мисля за газ и за такива неща, много ме кефи да мирише на бензин и да бръмчи :)

Относно литературата - имам много малко опит с такива коли - по-скоро никакъв. Ръцете не са ми до край в г-а и горе долу се оправям, ама определено примерно, ако не ми бяхте казали, че съм завъртял гумичките на помпите щях да го уча по трудния начин, въпреки перфекните снимки на книжка. Мисля, че някъде съм купил една, но доста неща останаха в Борован, скоро ще ги взема надявам се. Иначе ми е доста полезно това, че правя нещата сам, защото после ще може да се оправя ако се наложи. Ще гледам да купя нови помпи, към момента имах ремонтен комплект и мислех старата да оправям, но може би не е най-добрата идея.

Много се радвам, че мотора поне видимо работи добре. Малко по малко почват да ми се изясняват някои работи, надявам се до края на зимата да има известен напредък.
Методи Кръстанов
Член на клуба
Член на клуба

Мнение от Методи Кръстанов »

Нямах интернет две седмици /какво блаженство е само :)/ и като гледам сега има добър напредък :) Предните цилиндърчета щом са толкова запекли може да ги изкараш само с налягане от помпата. 412 се обезвъздушава принципно само с натискане на педала и разхлабване на винта за обезвъздушаване. Но трябва да си сигурен че помпата е сглобена правилно. Освен това сервото - трябва да си сигурен че през него минава течност, може този маркуч на него да се е разложил, може и вътре да има запушване /малко вероятно, но все пак/. И принципа на вадене е прост, просто натискане на педала и буталцата сами излизат, но разбира се останалите трябва да са законтрени със накладки. Само това което ще се избива му махаш накладката, но слагаш барабана за да не излезе и другото. После го почистваш и монтираш обратно с нови гумички и така едно по едно и другите. С налягане винаги излизат колкото и да са запечени. Варианта за нови също е добър, но си трябва сила за отвиване. На мен ми е лесно, но аз съм много дебел и просто се отпускам на болтовете :) Хубавото е че са хиксова стомана - много здрави и нямат късане. Относно мотора - първо виж през прозорчето нивото на бензин докъде е , да не би да прелива. И центровка на делкото, но за начинаещ не е толкова лесно.
Ne6tosmisleno
Потребител
Потребител

Методи Кръстанов написа: Вто Дек 14, 2021 11:22 am Освен това сервото - трябва да си сигурен че през него минава течност, може този маркуч на него да се е разложил, може и вътре да има запушване /малко вероятно, но все пак/. И принципа на вадене е прост, просто натискане на педала и буталцата сами излизат
И аз стигнах до заключението, че през сервото не минава, но нали не си спазвам много програмата, та до там съм стигнал. Все пак напръсках тръбичките да се киснат там да мога да магхна този красив добавен маркуч, пък ще видим. Все пак си мислех, че педала ще стане твърд ако не дава на никаде да мине течността, но той си седи мек, което ме кара леко да се притеснявам за здравето на помпата, макар да изглежда работща вече в тестова обстановка. Другото което спомена колегата Стефан, е че може липсата на тоя клапан точно това да прави. Да позволява на течността да се връща и да затруднява обезвъздушаването.

Мисля да купя 4 гуми. Имам една джанта в багажника и направо ще монтирам на нея едната. после така ще върви, с всяка ремонтирана спирачка ще получава гума.

към това съм се насочил:
https://medina-med.com/guma/0-01-54-0-0 ... l-touring/
Аватар
m_g
Потребител
Потребител
Кара:: Волга М21, Варшава и други

Мнение от m_g »

Тигърът не е лош, не е и кой знае колко хубав. 165/80R13 няма от премиум марка. Гледай да не е само баш китаец, иначе всичко друго е в пъти по-добро от някогашните съветски, български или чехословашки гуми.
Препоръчвам понеже така и така ще го преобуваш, подпри го на стойки или на трупчета и дай четирите джанти на пясък и боя. Слагаш нови вентили, гумите и си караш безкамерни без проблем. Иначе рискуваш да ти спада някоя гума. Естествено, гумаджията следва да не го мързи и да мазне от съответната паста, така че да няма спадане.
Последно го играх на Шкодата за четирите зимни гуми.

Изображение

ИзображениеIMG_20211211_170516669_HDR by M G, on Flickr

За сезона не ми се налага да ги помпам.
Ne6tosmisleno
Потребител
Потребител

Джантите са в доста прилично състояние и се чудех дали да ги боядисвам или да ги оставя за момента на оригинална боя:

Изображение

Иначе до вчера и аз това мислех да правя.
Аватар
m_g
Потребител
Потребител
Кара:: Волга М21, Варшава и други

Мнение от m_g »

Тия джанти май не са от тая кола...:)
На 412 отначало се поставят джанти, производство на ГАЗ със съвсем тесни отвори. После, може би 1973г, ако не греша, минават на джанти ВАЗ с овалните отвори и така до края на производството.
1971г. не съм виждал с вазови джанти.
Може и да са Заря - Павликени. Произвеждали сме навремето джанти и с уши и без уши за тасове. Аз например си намерих четири нови за Жигулата и сега съм си със Заря. Да, имат един характерен шев, ама кво от тва, нови са.
За мене лично джантите ГАЗ са много по-красиви от тези на ВАЗ и ми прави впечатление. Да, има пет идиота, които знаят кое какво е, ама и петимата ходят на парад и после ще има - Глей го тоя, тая джанта не е оная.
Да кажат капацитетите, аз Москвичите ги поназнайвам само на теория.
Естествено, като сложиш едни рингове, нищо няма да се вижда и е все тая.
Нооо - с две ръце съм за пясък и прахово. После не ръждясват и си е друго с хубави колела. И не спадат. Ял съм го така със скапани джанти и безкамерни гуми, мазах ги с лепило, абе свинщина си е.
Методи Кръстанов
Член на клуба
Член на клуба

Моите уважения към колегата m_g. Голям човек е, буквално и преносно :) Но е перфекционист. И не съм съгласен за китайските гуми. В момента само те са оригинални и съм доста доволен. Особено зимните - грайфер 1 см., просто москвича става като малко багерче с тях :)
Принципно джантите и гумите визуално заемат 1/3 от колата и когато са хубави просто правят колата друга, още повече с излъскани тасове. Но пък тези джанти на оригинална боя и с изчегъртан рег. момер на тях направо ми е жал да се пребоядисат. Макар че си мисля, че не са оригинални. През 71г. трябва да са с тесните отвори, производство на завод ГАЗ. Тази от снимката е производство на ВАЗ които през 71г. мисля че още не правят джанти за москвич. Така, че това най вероятно са допълнително купувани джанти, поне тази на снимката. Колегата m_g пести много от банички и си прави джантите както трябва. Аз които си изяждам баничките и нямам пари за песъкоструй сам си демонтирам гумите с оригиналните щанги, след това с флекса с телена четка минавам ръбовете дето ляга борда и боядисвам със спрей. После си слагам гумата и безкамерен винтил и готово. Излиза ми без пари почти, колкото за спрей и си имам безкамерни гуми. А това ми е машината за отлепяне на борда :)
Изображение
Ne6tosmisleno
Потребител
Потребител

И на мен това с номера много ми сгря сърцето. Наистина се чудя, може да мина през гумаджията сега да свали гумата да видя как е отдолу и да го умувам, иначе и аз мислех да ги изшкуря на ръка, къртовска работа е, ама има време сега. За прахово на тоя етап 300 лв има къде да идат преди това, може би един ден ако реша да правя купето ще направя и джантите лъскачки, ама да видим, доста съм далеч от това.

Реално погледнато вътрешните бордове нищо не ми пречи да си ги изчистя и боядисам както дойде. Имам подходяща боя. Правил съм два пъти алуминиеви джанти и ефекта беше добър и дълготраен.

Машината за демонтаж е ТОП :evil:
Методи Кръстанов
Член на клуба
Член на клуба

Сега видях, че докато съм писал, m_g е написал почти същото. Та пропуснах да кажа, че този тип джанти наистина май са след 73г. поставяни. Но това че номера е изписан на тях значи, че са на колата от доста време. На тях отвътре им пише годината на производство. Да не би на времето някой доброжелател да си е харесал оригиналните и демонтирал от колата с цел собствена изгода ? Оригинално твоите би трябвало да са такива :

Изображение
Ne6tosmisleno
Потребител
Потребител

Ще видя, сега мойта кола я обслужват, ще ходя да я взема, гумата е в багажника и ще разгледам. Ще мина на връщане да сваля гумата някъде.

До колкото виждам разликата е, че на оригиналинте има 4 дупки, а на мойте 6? Иначе изглеждат доста подобни.

Иначе номера е изписан и на стъклата. Нямам идея каква е историята, знам че първият собственик на колата е бил брат на дядо ми, който е бил доста вманиечен в нея. После дядо ми също я гледаше, но чичото я е миел след всяко изкарване и е бил голям мераклия.
Методи Кръстанов
Член на клуба
Член на клуба

Относно изписването на номера - и на мой москвичи го имам. Правили са го против кражба. Едно време при милиони москвичи в движение, съответно е било затруднено намирането на части. И всъщност, не че е нямало части, просто крайните търговци са спекулирали с цените. Най вече казват че го няма, пък го продават на свои хора. Та често е имало кражби на гуми, джанти, дори стъкла. За това са си изписвали рег. номера на доста места. На дядо ми на неговия 412 още на първото море му откраднали едната гривна на фара :) Чичо ми пък търсил диференциал едно време. Навсякъде му казват че няма. Накрая намира връзка в магазин дето същия ден му казали, че няма дифове. След повикване от правилния човек, същия продавач дето му казва че няма, го води в склада със десетки диференциали и чичо ми даже си купува два. Та така и с джантите е ставало сигурно :)
А разликите на ГАЗ и ВАЗ са в отворите и различната щампа. Също така тези на ГАЗ не стават на дискови спирачки и са по тесни от вазовите. Макар че в последните години ширината става една и съща.
Предвид на това, че на твоята джанта отвора за винтила е от широките, залагам че джантата е произведена през 74-75г. След това отвора на винтила става по тесен при новите 2140. Интересно ми е дали съм познал :)
Аватар
moskvich_408
Член на клуба
Член на клуба

Мнение от moskvich_408 »

Относно джантите, ами и Методи и Момчил не са прави. Джантите произвадтво ВАЗ с шесте отвора започват да се произвеждат именно в 71г. и се монтират успоредно със стария модел джанти ГАЗ до началото на 76г.

Прилагам цитат от руски форум, информацията там е наистина доста точна:
▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁1971 г. ▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁
Нет данных о месяце
На все автомобили применяются диски 4 1/2J производства "ГАЗ"
Часть автомобилей комплектуется новыми дисками производства "ВАЗ"

На двигателе мод. 412 упразднена втулочно-роликовая цепь и звезды под нее заменены обычными.
▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁1972 г. ▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁

Джантите на конкретния екземпляр ако забелазвате са цвят "слонова кост" ,който е е характерен именно за ранните азтомобили до 73г., затова според мен има огромна вероятност да са му оригиналните. Като се свалят гумите ще се разбере със сигурнот.

Относно боядисването на джантите. Аз лично не бих ги боядисал, точно за да запазя изчегъртания регистрационен номер. Ако искаш перфетни джанти може си купиш от някъде още един комлект, които до боядисаш, а твоите да си ги запазиш като артефакт ;)

Между другото и при мен джантите на единия ми москвич са на оригиналната си боя и пак е изчегътан първия номер на колата въру тях,даже и на резервната :D Тези ми джанти нямам намерение да ги пребоядисвам, други такива и да исам няма да си намеря.
Прикачени файлове
нгнтг.jpg
Последно промяна от moskvich_408 на Сря Дек 15, 2021 1:54 am, променено общо 1 път.
Ne6tosmisleno
Потребител
Потребител

Методи Кръстанов написа: Вто Дек 14, 2021 4:39 pm залагам че джантата е произведена през 74-75г.
В крайна сметка май са си 71-ва и са си оригиналните ВАЗ:

Изображение
Аватар
moskvich_408
Член на клуба
Член на клуба

Мнение от moskvich_408 »

Днес най-после се видях с колегата и се запознахме. Обсъдихме как да процедира със съживяването на москвича.
Накрая решихме да проверим дали джантите са оригиналните. След свалянето на гумата се показа щампата 71г., джантите са си неговите, както си и мислех. 8-)
Методи Кръстанов
Член на клуба
Член на клуба

Хехе, брей, това не го очаквах. Ей няма скука с тия москвичи :) За пръв път виждам толкова ранни вазови джанти. Този 412 наистина ще излезе много интересен. Нямам търпение и аз да го видя :)
Публикувай отговор