Москвич 412 '71

Забавления, снимки, видео, поздрави, хвалби, новини за сайта, отдел чистота и др.
Публикувай отговор
andi1
Потребител
Потребител

Re: Москвич 412 '71

Мнение от andi1 »

Хммм, че колко струват тези накладки?
Ne6tosmisleno
Потребител
Потребител
Кара:: 412 '71

Мнение от Ne6tosmisleno »

към 50 лв, което не е кой знае какво, честно казано отчасти на шега го казвам. Но на практика последния път като съм купувал накладки за барабан, бяха за рено клио и бяха 24 лв на трв

Питах за самите барабани, казха ми, че в момента няма на нормални цени и имало само едни от 80 лв броя, на клиото са 21 на ITN.

Аз карам е61, отпред ако купя текстар са ми на такива пари, а не е лоша накладка.

Това е по-добре:

Това намерих за заден цилиндър:
Последно промяна от Ne6tosmisleno на 26 Ное 2021 10:46, променено общо 4 пъти.
andi1
Потребител
Потребител

Мнение от andi1 »

50лв за 1 комплект са много, двойно от стандартните, но както о да е. Барабани едва ли ще има смисъл да сменяваш. Не съм сменявал до сега.
andi1
Потребител
Потребител

Мнение от andi1 »

Като разглобяваш помпите внимавай да не промениш дължината на оста, която свързва помпата с педала. Там има по една контрагайка. Мери хубаво и записвай колко е била дълга оста, защото променя хода на педала. Особено при спирачната помпа това не е желателно въобще. Оставаш без спирачки, буквално. Не ме питай от къде знам. За малко се бях пребил.
Ne6tosmisleno
Потребител
Потребител

Днес поработих уж по москвича свалих двете помпи, почистих и смених гумичките. Вътре бяха супер, но не знам какво точно съм направил. Спирачната нямаше клапан никъде.

Свалих едното колело и барабана, съборих накладките и стигнах до цилиндерчетата. Сега не знам как се вадят. Бях гледал че се завъртя и вади, но май не са така. Май трябва с клещите да хвана и да почукна? Ако ги сменя ще мпга утре да събера предните колел.
Прикачени файлове
20211127_142101.jpg
20211127_171754.jpg
20211127_171935.jpg
20211127_171940.jpg
20211127_171943.jpg
Аватар
moskvich_408
Член на клуба
Член на клуба

Мнение от moskvich_408 »

Тая гумичка от първата снимка си я сложил на обратно, разтворената страна трябва да сочи напред. Така както си я сожил, спирачната течност ще ти изтече в салона, в краката.
Ето на това видео се вижда добре как се ревизират помпите и как се монтират правилно гумичките.

Буталцата на цилиндърчетата аз най често ги изваждам когато спирачното помпа си е монтирана и натискам педала и самата течност ги избутва. Аз им вадя и металните пръстени в които се навиват буталцата , за се почсти по-добре повърхността вътре. По лесно е като имаш помощник. :)
Ne6tosmisleno написа: 26 Ное 2021 08:49 Питах за самите барабани, казха ми, че в момента няма на нормални цени и имало само едни от 80 лв броя, на клиото са 21 на ITN.
Барабаните защо искаш да ги сменяващ,това не е съвременна кола, на която напимер дисковете са консуматив. Барабаните изкарват спокойно по няколко стотин хиляди, в повечето случаи надживяват самите москвичи :D

Относно накладките които си взел. Тези с тежестите се монтират оригинално на москвичите между 70 и 75г, тежесите уж служат, за да не скърцат спирачките при спиране. Тежеси трябва да имат и 4те накладки отпред (поне на един от моите москвичи са така), ама и да нямат, все тая.
Прикачени файлове
изображение_2021-11-26_13-52-09-356.jpg
Ne6tosmisleno
Потребител
Потребител

moskvich_408 написа: 27 Ное 2021 21:23 Тая гумичка от първата снимка си я сложил на обратно, разтворената страна трябва да сочи напред. Така както си я сожил, спирачната течност ще ти изтече в салона, в краката.
Благодаря, че си забелязал снимката, пишех от телефона и нямах възможност да съм подробен. Всичко ме караше да мисля, че си прав, просто в полеви условия гледах едно от клипчетата и там държеше гумичката и изрично казваше така се слагало. Иначе и по начина по който е отлята и от логиката, дори първата я бях сглобил правилно, но реших да проверя клипчет. Явно ще трябва да ги сваля пак, ще купя нови гумички.

Иначе какво свърших:

1. Свалих двете помпи, изчистих ги отвън, вътре бяха в много добро състояние и не бяха празни, смених по две неща на помпите.
Гумичките дето са обърнати и тези между пружината и буталото.
На казанчетата имах само в единя комплект. Сложих на едното по-запазената, на другото сложих новата. Шлйфах и оправих където можеше, стана добре всичко без тия обърнатите гумички явно.
Едната помпа имаше уплътнение откъм педалите под контрата с която се затваря, другат нямаше. Нямаше такива в комплектите. Имаше и доста излишни, които не знам за какво са. Не съм свалял маншончетата и не съм развивал лостовете да сменям дължината. Имах само едно в комплекта, а и изглеждаха добре. Като свалям следващия път може да го направя.

*Спирачната помпа и тая на съединителя външно имаха разлики като щампован номер, но клапан не видях, на практика са 1:1. Къде трябва да седи този клапан? надявам се другия път да довърша тая част.

2. Свалих стартера. Доста трудно за такава лесна работа. Мисля да го дам на един приятел, който се кълне, че ги оправя със завързани очи, че не ми се сваля 10 пъти да се уча.

3. разглобих както видяхте предно ляво колело. Всичко излезе лесно, барабана е супер и се радвам за което, няма дори ръжди и ръбове, просто не очаквах да е в добро състояние. Свалих маркуча стария и съм закрепил новия на място без да го стягам. Вътре всичко беше сухо на барут. Обмислях това дето каза да го избутам със спрачката, защото не видях как се разглабят, но спирачна течност до там не стига. Идваме и до въпросите, сигурно ще изглеждат тъпи.

*как се обезвъздушава тази спирачна система< Както си го представях като налея спирачна течност в казанчетата на съединителя и спирачките като помпам ще тръгне по системата и ще доливам. Явно не си го представях правилно? Може ли съвет как да докарам спирачната течнос до там и това нормално ли е или не съм направил помпите като хората? И двете не свалят течност като помпъм по системата.

*Може ли малко по-подроба информация за разглабяне на цилиндерчетата? Не можах много добре да го разбера, някой ако им някой снимки или клипче ще е супер. Аз се опитах да сваля цилиндерчетата, с идеята да ги сменя с нови, защото 2 пъти такива манупулации не ми се правят, но стигнах до първите 4 болта, които нямат развиване, та стигнах до заключението, че ако може без смяна ще е по-лесно.

Предните накладки според схемата, която е предоставена по-рано - само горната е с противотежест, поне до колкото виждам, а и хората които ми ги продадоха гледаха при тях и казаха, същото и за това реших, че само едната трябва да е. Моял да ми потвърдите, ако трябва да са и двете да взема каквито трябва.

*Долната помпа на съединителя как се сваля? Като гледам има един болт и вадя навън?
Аватар
MiG-23
Администратор
Администратор

Мнение от MiG-23 »

Поздравления за ентусиазма и благодаря че ме послуша да пуснеш тема и тук. Мисля че разбра защо. Като дойде време за гражданска отговорност на Москвича ме намери да помогнем с каквото можем ;) Успех!
andi1
Потребител
Потребител

Мнение от andi1 »

Буталцата на цилиндърчетата въртят ли се с отверка или са напълно блокирали? Ако се въртят може и да ги извадиш лесно, ако не, значи са запекли яко и ще ти е много трудно на място. Има два модела цилиндърчета, едните, стария тип, буталата им са на резба отзад и ако ги завъртиш 2 оборота и можеш да ги дръпнеш с клещи. Другия ,нов тип, са с Т образна контра отзад и поне според клипове в тубата излизат при завъртане на 90градуса и дърпане. Но до сега аз не съм успял да извадя така от този тип. Иначе за да ги свалиш трябва да ползваш ударен гайковерт, аз ползвам на ток и ги праска здраво. За да излязат обаче се сваля и главинката с лагерите. За обезвъздушаване също има няколко начина. Но както казва Методи, това е кола с характер и винаги е различно. Много пъти ми се е получавало като налея спирачна течност и отвъртя леко всички пробки, оставям го да прокапе отвсякъде хубаво, завъртам ги и започва някой да помпа а аз с тръбичка и шише лягам отдолу и отвъртам пробката докато другия държи педала натиснат. Правил съм го и сам с вакуум помпа за 50 ле си я купих, също става.
Ne6tosmisleno
Потребител
Потребител

Колегата Стефан ми обясни по телефона страшно много неща, за което много му благодаря, защото отдели наистина доста време. Тези бутала, поне предните според мен не са с завъртане, а и задните. Ще трябва да докарам работеща хидравлика до там, за да стане, ако не, нови.

Иначе не се въртят с отвертка и дори не помръдват, бяха сухи и със скъсани маншони и двете. Може и да не стават, ще се чуе, аз ако знам, че ще ги сваля без щети може би бих взел нови направо. Ще поразгледам, ако намеря към 20 лв броя поръчвам.
ALEX
Член на клуба
Член на клуба

Мнение от ALEX »

Като гледам Москвича от кога не е каран, най-вероятно си със старите бутала. Развиват се, но ти трябва много голяма и подходяща отвертка/инструмент , който да взлезе в канала за накладката и да завъртиш. Пожеш да ги почукнеш да слязат малко навътре, колкото да отлепят. На едното цилиндърче отзад има обезвъздушител. Развий го и налей или спирачна течност или някакъв спрей за раздвижване. По някога става и със сгъстен въздух да излязат, понякога ги грея с горелка, охлаждам и така няколко пъти... по някога нищо не помага.
Ne6tosmisleno
Потребител
Потребител

Пробвах да ги въртя с клещи и отвертка до степен до която не ме е страх да не ги повредя. Иначе имам подходящ инструмент, но ме е страх да не ги пръсна от наапъване. Налял съм ги отвън с два три вида химия, не се сетих отвътре да пръсна. Ще се възползвам от съвета, също може до колкото разбрах да ги пробвам да ги надуя с компресорчето. Това също не ми беше хрумнало. Благодаря за съветите.

А далинаистина трябва да се завартят на 90 градуса или са с пръстените и просто трябва да излезнат?

* Ако сваля главината, после до колкото разбрах болта се затяга на ръка докато убере луфта и съвсем леко се отхлабва докато се появи минимален луфт. Правилно ли съм разбрал?

* Лагера как е редно да се гресира? Обезмаслявам с брейк клинър да махна боклуците и тъпча с грес до горе и ще стане или да не го обезмаслявам?

* още един прибързан въпрос - понеже на жените първата работа им е да сложат огледало, кои са правилните странични огледала за тази кола, от тези дето се слагат на врата, не на калника?
Ne6tosmisleno
Потребител
Потребител

Колеги, последните два уикенда не бяха планирани за реална работа по колата, но нещо не издържах и в събота с един мой приятел направихме пълен ребилд на стартера, който се оказа доста по-труден от очакваното.

Колегата Методи се оказа почти абсолютно прав за медната шайба, макар всъщност проблема да беше друг там. Всичко беше излъскано и смазано, според мен по един доста учебников начин. Първоначално ни се стори, че втулката откъм купето може да е за смяна, но после нямаше никакъв луфт, та май стана перфектно. В наалото правех снимки, но после се отказах, защото бях много мръсен.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
20211211_112240.jpg
20211211_104548.jpg
20211211_104546.jpg
20211211_104309.jpg
Всичко беше събрано в съвсем друг вид, но като цяло стартера беше супер. Горе в шалетера бяха прекъснати двете жички към бобините и това беше драмата, възстановихме ги и след едно среднощно обаждане от моя приятел да ме провери за нещо дали съм сложил на място (не бях) на сутринта всичко беше готово по книга.

Сещате се, че въпреки деня да беше планиран (неделя) за друго, нямаше как да не ида до Лютидол. Отидох, сложих стартера и обърнах гумичката на спирачната помпа в правилната посока. Още не знам дали има клапан там, не ми се гледаше, ще я сменя с нова почне ли да се кара колата, да съм сигурен, но за пореден път вниманието вместо от планираната работа отиде към глезотия за душата. Нямаше как да не се пробва стартера дали върти добре, а той взе, че заработи от първия път. После нямаше как да не предървим и да не пожелаем да го възпламеним. Първите опити бяха неуспешни и установихме, че новите кабели дето съм му сложил са с толкова скапани терминали, че сами се вадят от свещите, на делкото седят добре. Явно ще трябва да търся кабели като хората, накрая ще питам за съвет. Накрая ги монтираме някак да се закрепят и о чудо:

След 23 години + мълчание:

Както виждате гасеше зрелищно, но го броя за успешна работа на мотора. Има една тръбичка от до делкото до карба, която бях чел, но не помня точно какво правеше и как работеше, не я бяхме завили и гасеше с пушек нагоре, после я сложихме и стана по-добре. Това ще ми е другия въпрос. Също не можахме да докараме плавна работа, но не сме се и опитвали наистина.

Ето и един приличен старт с бекфайър край:

Да стигнем и до въпросите:
*Какви кабели да търся? Оригиналните бяха с едни много добри терминалчета дето защракваха, могат ли да се намерят някъде такива. Новите са супер като кабели, но терминалите им са супер меки и скапани.

* тръбичката (жица/датчик идея нямам какво) от карба до делкото каква работа върши и трябва ли да правя нещо с нея освен да я стегна?

* Според мен в момента най-големия проблем са кабелите и за това гасне, защото буквално се вадят докато работи и имам усещането, че от тях изгасва, дърпа бензин от прозорчето и работи известно време, като помпам газта се усеща, че ускорителната помпа хвърля по малко, макар да не го виждам реално и ме притеснява да не се е запушила пак, но какво мога да направя по карба и запалването, което може да изпускам, че да постабилизирам празния ход примерно? Скоро ще почна работа по резервоара и помпата.

* някакъв материал горе долу как се прави настройка на тоя карб, защото наистина е нещо супер ново за мен? Въобще не знам как да се наглася. Ще е супер ако мога да я направя да пали когато поискам, защото в хубаво време ще мога а я изкарвам пред гаража да се работи, което ще е супер яко.

* бях споменал, че при сервото има спирачен маркуч, всъщност сервото не е байпаснато, просто входната тръба е удължена по някаква причина с маркуч вместо да влиза директно в него.
Последно промяна от Ne6tosmisleno на 29 Мар 2022 17:22, променено общо 1 път.
Аватар
m_g
Потребител
Потребител
Кара:: Волга М21, Варшава и други

Мнение от m_g »

За Москвич има тонове литература. Купуваш си книгата "Леки автомобили Москвич 412", "Аз ремонтирам Москвич", някой и друг каталог за резервни части, а защо не и от големите цветни албуми (с червен 412 на корицата е като за твоя). Чудесно подробно е и заводското ръководство за ремонт на Москвич 2140 - едно лилаво на цвят е. Всичко вътре е описано свръх подробно и то като за ремонт в полеви условия. Сам по себе си Москвич 412 е идиотоустойчив, надеждан и свръх елементарен автомобил. Прочети какво са написали умните глави по темата ремонт и няма да сбъркаш. Ще дадеш няколко десетки лева, но ще имаш база знания, която си струва. Аз лично винаги като съм си купувал поредната стара кола, съм чел по дебелите книги и после съм бърникал.
За кабелите - препоръчвам силиконови на Тесла, можеш да ги закупиш за София от Пачилов на Слатинска, от Иван на Козлодуй 2 или от друго някое място - примерно Авторесурс на Ботевградско имат такива за УАЗ, които са доволно дълги, но като е Москвич - да е от магазин за Москвич. Карам си всичките пет стари коли с такива и няма никакви проблеми.
Коварната тръбичка от делкото до карбуратора е за вакуум на делкото. Трябва да е стегната, за да не смуче излишен въздух и да обеднява сместа, което пък води до изстрели в карбуратора. Също така е ключова за работата на вакуумния регулатор на въросното делко. Последно преди два месеца съответния провод ми се скъса на Волга М21 на магистралата на път от София за Сливен, съответно Волгата спря да върви, та от първата бензиностанция до първото село, там намерих магазина, купих си нов маркуч, поставих го и успешно си продължих по пътя.
Аватар
m_g
Потребител
Потребител
Кара:: Волга М21, Варшава и други

Мнение от m_g »

По темата резервоар. Колата не е карана дълго време. Москвич, както и Волга и Варшава, има отделно сонда за засмукване на гориво и бензиномер. И двете се отвиват (подозирам) с права отвертка. Препоръчително е да ги чукнеш с ударна отвертка, или поне с яка отвертка и чука, както и да ги накиснеш с вд40 или друга подобна леснопроникваща смазка, преди да почнеш борбата. Ударен винтоверт върши чудесна работа вместо ръчна отвертка. Да предположим, че бензиномерът работи - свали първо сондата за гориво.
Тя има мрежест филтър. Като я отвиеш ще разбереш какво става и доколко положението е трагично. Ако бензинът е седял 15 години, ще намериш слой почти твърда смола, смесена с ръжда, а отгоре - вода или вода с по-леките фракции на бензина. Това няма махане.
При такова положение - препоръчвам оперативно лечение и поставяне на нов резервоар (или неизгнил резервоар). Вече не помня какви изменения имат през годините, но би трябвало да стане и от по-новите седани - 2138 и 2140. Слагаш нов и забравяш. Запояване, недай си боже - заварка и така нататъка не е добра идея - преградите веряотно са нагнили и каквото и да правиш, все ще ти влиза ръжда към помпата.
Естествено, монтажът на газова уредба ще ти спести камара ядове в последващата експлоатация.
На газ няма преливаща игла в карбуратора, няма ръжда в резервоара. Е, ще ти викат, че си селянин и враг на автентичността, ама ти дреме на фара при разликата в цената.
Аз обаче бих пробвал да го вкарам в пътя на бензин.
Помпа... Помпа се купува нова и поне два броя. Една се слага на мотора, а втората се държи за резерв в багажника. Един път ще закъсаш - слагаш нова и караш, иначе става тъпо. Същото се отнася и за бобина, палец, кондензатор, капачка (или направо цяло делко), свещи, маркуч за бензин, спирачни цилиндърчета и предни маркучи, течност, масло за двигателя... ДОбре е да имаш и включвателя за стопсигнала. Същия е като на УАЗ и Волга. Има го по магазините и струва 5-6лв, ако не 2-3. Като изгори оставаш без стопове, което е кофти. Не е особено надежден, сработва от налягането в системата.
Публикувай отговор