Москвич 412 '71

Забавления, снимки, видео, поздрави, хвалби, новини за сайта, отдел чистота и др.
Аватар
moskvich_408
Член на клуба
Член на клуба

Re: Москвич 412 '71

Мнение от moskvich_408 »

Ремонтни комплекти за това серво вече се намерат малко трудно и някои не са особено качествени, ако намериш гумички старо производство купи от тях. Може да не стане от първия път и да се наложи повече тъпение, но ще станат нещата. Спирачните цилиндърчета обисновено са на цени 20-25лв за брой, общо 6те са ти макс 150лв. Ако си ги гледал е магазина на ул.Козлодуй там цените са почти двойни и аз ибягвам да пазарувам от там. Маркучите задължетелно ги смени понеже се разлагат от старост и после спирачките задържат. Общо са 3 броя, около 10лв е бройката. Внимавай да не купиш за 2140 понеже ребата им е различна, на 2140 резбата е 10х1,25 , а на 412 каквито ти трябват е 12х1,25. Спирачните тръбички не ги сменяй, те са медни и почти винаги им няма нищо. Предварително им напрускай холендрите с ВД-40, за да се вазвият по лесно. И задължително използвай специален ключ за тръбички(12мм е размера). Внимавай да не замажеш холендрите или да не скъсаш някоя тръбичка. Ако не тръгва може да ги нарееш, но досека поне на мен не ми се е налагало, винаги са се развивали като са смазани предварително. ;)
Относто ремоттирането на помпите и цилиндърчетата. Аз лично на моите москвичи винаги си ги ремонтирам, ако не са силно корозирали от вътре. Даже ми е по лесно от колкото да ги сменя, понеже не се налага да свалям цилиндрчетата. 8-) Но това си зависи от конкретния екземпляр.
Колега, ако искаш прати ми телефона си на Лс, да се чуем тези дни. Ще ми е доста по-лесно да ти обясня. :)
Последно промяна от moskvich_408 на Вто Ное 23, 2021 3:34 pm, променено общо 1 път.
Ne6tosmisleno
Потребител
Потребител
Кара:: 412 '71

Мнение от Ne6tosmisleno »

Благодаря и на двама ви за супер точните и конкретните отговори, вече нещата в главата ми изглеждат по съвсем друг начин и ми е много по-лесно да си направя спсък с какво ми трябва.

Помпите на съединителя и спирачките мисля да ги сменя, защото изглеждат грозно, освен ако няма някакви съображения откъм ретро гледна точка да ги държа такива. Като гледам се свалят от вътрешната страна на купето някъде от зад таблото. Може другия път да ги сваля и разглобя и да преценя какво ще правя, ако се лъснат хубаво може да им сложа по едно нова казанче само и ги оправя, намирам ремонтни комплекти навсякъде.

Накладките явно са малко кът, но има. Ще потърся от препоръчаните.

Маркучите дето имам са 4 и има голям шанс да са от следващия модел, та направо ще купувам такива на 12 мм както казахте.

Ще видя как да се сдобия с частите, ще пробвам и другите два магазина да видя как са с цените.
andi1
Потребител
Потребител

Мнение от andi1 »

https://www.amavto.com/objects.php?mid=35 дано не е реклама, ама доста неща съм взимал и имат наличности
Аватар
moskvich_408
Член на клуба
Член на клуба

Мнение от moskvich_408 »

Ако купуваш нова спирачна помпа има орооомна вероятоност да ти продадат помпа за съединител за Уаз, Газ и тем подобни. :!: Самата помпа е същата, но на спирачната вътре има едно клапанче, което при помпите за съединител отсъства. Съответно ако попаднеш на уазкова помпа за съединител ще трябва да ѝ се добави това клапанче. Има го в някои от ремонтните комлекти, ако не се намери ще трявва да се прехвърли от оригиналната помпа.

Помпите се демонтират сравтително лесно. Ввътре в купето са хватати с по 2 гайки, както и щифта за педала. В коша, както навярно си видял само тръбичте трябва да отвиеш.

Понеже не си добре запонат със спирачната система, после ще ти снимам схемите за нея от цевения абум, нявярно ще са ти от полза.
Ne6tosmisleno написа: Вто Ное 23, 2021 12:00 pm
Аз за това дето въртеше бавно стартера друго се чудя. До колкото знам последно като се е карал е имал проблеми с пропадането на педала на съединителя, та се чудя дали сега като го местя насам натам не е останал леко зацепен и това да ме тормози?
То в нормално състояние съединителя си е зацепен, това не пречи на стартера да върти, освен ако не е била включена някоя предавка.
Ne6tosmisleno
Потребител
Потребител

andi1 написа: Вто Ное 23, 2021 3:45 pm https://www.amavto.com/objects.php?mid=35 дано не е реклама, ама доста неща съм взимал и имат наличности
Още първия път като ги спомена отворих и си харесах няколко неща вече от там. Благодаря!
Ne6tosmisleno
Потребител
Потребител

moskvich_408 написа: Вто Ное 23, 2021 4:36 pm Ако купуваш нова спирачна помпа има орооомна вероятоност да ти продадат помпа за съединител за Уаз, Газ и тем подобни. :!: С
То в нормално състояние съединителя си е зацепен, това не пречи на стартера да върти, освен ако не е била включена някоя предавка.
Супер, още нещо супер ценно, което каза.

Не мисля да е било зацепено, поне се усещаше да е на неутрална, но знае ли човек. Всичко това малко по малко ще се нареди, ако знаех това което прочетох вчера и днес, щях да свърша още 100 неща.

Принципно имам състезание по моделизъм в Русе уикенда и съм си пуснал отпуск в петък, но нещо така се надъхвам, че може и да ударя от другиден сутрин едуб хум офис край москвича :twisted:
andi1
Потребител
Потребител

Мнение от andi1 »

Какво като е уазкова помпата, щото и аз съм с такава на единия москвич. Има ли функционални разлики защото аз не намирам :)
Аватар
moskvich_408
Член на клуба
Член на клуба

Мнение от moskvich_408 »

andi1 написа: Вто Ное 23, 2021 4:58 pm Какво като е уазкова помпата, щото и аз съм с такава на единия москвич. Има ли функционални разлики защото аз не намирам :)
Ами както написах по-рано спирачната помпа на москвича има едно клапанче, което стои под пружината. На уазковата понеже е за съединител това клапанче отсъства. Поне на тази която ми попадна на мен го нямаше и аз ѝ го добавих, за да си е като оригиналната.
Намерих и снимка на клапанчето, което добавих на уазковата помпа, в случая монтирах българско, същото е като оригиналното.
Честно казано не знам за каво точно служи въпросното клапанче, но щом конструкторите са го предвидили, според мен е редно да го има.
Прикачени файлове
клапанче.jpg
Аватар
moskvich_408
Член на клуба
Член на клуба

Мнение от moskvich_408 »

Както обещах, симах ти цветните схеми за спирачната система, също и хидравличното задвижване на съединителя. :)

Това е съединителя.
Изображение
Изображение

Тук може да видиш общото разположение на елементите. Това от дясно в коша ти е сервото.
Изображение

Изображение
Изображение

Самото серво и неговата помпа.
Изображение
Изображение

Изображение
Изображение

Изображение
Изображение

Изображение
Изображение
Ne6tosmisleno
Потребител
Потребител

Това е страхотно! Дори не съм очаквал толкова подробна информация. Благодаря много!
Методи Кръстанов
Член на клуба
Член на клуба

Мнение от Методи Кръстанов »

Това клапанче, не знам откъде го знам, ама знам, че служило за по добро спиране - задържа течността под леко налягане което уж спомагало за по добро спиране при следващо натискане на педала. Реално според моя опит няма съществено значение и не съм виждал разлика. Принципно съм го виждал само на 412 и за това според мен играе някаква роля заради сервото, но каква точно така и не разбрах и съм много любопитен да го науча. Може би на хидровакумното серво му трябва някакво малко подналягане или просто клапана служи да не връща сервото течност през казанчето на помпата ? Не знам. Тази пущина москвича принципно е супер просто устроена, но има някой малки тънкости, дето и до днес не ги знам за какво са :)

п.с - въобще не бързай да купуваш нови помпи, до сега не съм виждал някоя която да не може да се ремонтира с рем. комплект. Относно вида им - една бърза шкурка, спрей и баня на казанчетата и ще станат като нови :) Колкото повече оригинални части има в една кола, толкова повече чар има. Относно цилиндърчетата на спирачките - има вариант някое да има големи язви, но едва ли. Ето този инструмент върши чудеса - https://www.onlinemashini.bg/ramo-shlay ... ndri/41707. Има го във всякакви сайтове. Един лек хонинг и цилиндърчетата могат да се ползват още много години. Става и с подръчни материали - колегата moskvich 408 си бе направил хонинг от една по дълга бургия, навита с парцал и върху парцала ситна шкурка. Съответно един винтоверт и цилиндърчетата стават нови. После нови гумички и заспиват :)
А относно развиването - 408 и 412 са направени интелигентно и без пестене на материали - спирачните тръбички са медни - тоест няма корозия, няма проблеми. Не съм срещал щуцер дето да не може да се развие. Дори гайките са за ключ 12 - и захват си имат даже. Вече при 2140 почват да пестят и там са железни тръбички и щуцерите са за ключ 10, демек хем всичко е запекло в ръжда, хем с малкия ключ веднага се замазват гайките :) Но това е 412 - просто ремонтираш с песен.
Ne6tosmisleno
Потребител
Потребител

Ок, няма да бързам и без това идва зима, ще мога да си човъркам части вкъщи още 4 месеца.

Днес ходих до Възкресение 64 в Красна Поляна според мапса, което ме изкара на едно читалище и никъде на близо нямаше магазин за части. Добре че не го намерих, че си бях написал списък с помпи и цилиндерчета, та може да е било за добро, защото не бях прочел предното мнение. Сега вече имам повече представа как седят някои части и ще сваля по-смело, трябва да взема и един маркер да натписвам кое от къде е, да не се чудя после.
Аватар
moskvich_408
Член на клуба
Член на клуба

Мнение от moskvich_408 »

Методи, тоя инсрумент за хонинговане който си предложил е прекалено голям и няма да стане за моквича. Трябва да може да влиза в под 22мм диаметър. Ето това е правилния размер https://instrumenti.org/%D0%A5%D0%BE%D0 ... 8-AMG50717 (не правя реклама на сайта, просто това ми попадна първо). :)

Да те предупредя че с този инсрумент за хонинговане не трябва да шлайфаш цилиндърчето прекалено дълго време, за да не го удълбаеш и да се "охлаби' и съответно да протече после. :!: Нужно се да е ошлайфа само колкото да се изчисти ръждата и другите отлагания които се образуват. Иначе аз, както каза Методи, си направих самоделен вариант на този инструмент. Изполвах електрод на който замотах парче парцал и въху него замотах и ситна шкурка. Върши същата работа. :evil:
Помпите в 90% от случаите подлежат на ремонт. При цилъндърчетата е на късмет...

Магазина в Красна Поляна се намира в блок 87. Ето това е: https://www.google.bg/maps/@42.6953325, ... 384!8i8192

Другия магазин е в слатина ето тук: https://www.google.bg/maps/@42.6880799, ... 312!8i6656
ALEX
Член на клуба
Член на клуба

Мнение от ALEX »

Хував Москвич ! Интересен модел и дълго стоял, което от една страна е добре. Спестени са му безбройните "ремонти" от псевдо майстори. Идва зима - чети повече, гледай клипове и теми по различните форуми, така, че да направиш един грамотен ремонт и така Москвича да стане технически изрядян. Двете помпи не са толкова еднакви. Тази на спирачките е една идея по-дълга, има клапанче ( при 408 и 412) и наклона на закрепващите шпилки е огледален, за да не се бъркат. Обикновено след толкова седене , течността е изтекла , вътре всичко е ръждясало и шанса за рециклиране е малък. Имат ли язви по вътрешната повърхност, не стават. Налей по малко масло в цилиндрите, раздвижи в манивелата и ако се върти добре. тогава пали.
Ne6tosmisleno
Потребител
Потребител

В двете помпи има течност и имаше, спирачната има спукан маркуч и като натиснеш цвърчи от него, но доляхме, не е седяла празна, ето сега забравих течност да взема, а я гледах.

Москвича беше подготвен за седене, разкиснахме го и го превътртяхме с манивелата, маслото е сменено с ново и после пак е подготвен за седене. Надявам се с това да няма проблеми, но тепърва ще се види.

Днес купих доста неща след малко ще снимам, пък да видим какво ще стане.

Така, ето и какво намерих, като минах през Възкресение:
Изображение

Ремонтни комплекти за всички помпи и сервото, както и маркучи, гумички за бтуалата и дори и предни накладки.

Реших да взема само предни, защото не знам дали тези стават, а не са много евтини като за такъв вид спирачки. Даже хич не са евтини, само на една от колите които съм карал са и по-скъпи предните накладки, при това АТЕ-то само :roll:

Иначе едната накладка е с противотежест, до колкото виждам от чертежите, трябва да са отгоре?

Мисля, че ако това се монтира правилно на колата и няма някаква драма с корозия по някоя от съществуващите части, май ще трябва да се реши проблема със спирането, поне колкото да става да я местиш насам натам.
Публикувай отговор